THBB

Yavuz IŞIK
THBB Yönetim Kurulu Başkanı
President

2014 yılı Türkiye Hazır Beton Birliği ve sektörümüz açısından oldukça verimli bir yıl oldu. 2014 yılı boyunca sektörümüzü ve işletmelerimizi geliştirmenin ve teşvik etmenin yeni ve yaratıcı yollarını aradık. Sektör bileşenlerini bir araya getirirken sektöre olan ilgiyi artıracak etkinlikler düzenledik. Beton sektörünün yaşadığı güçlükleri çözmek için çaba harcadık, bunları farklı platformlarda dile getirdik. Bütün bunlara ek olarak, önceki yıllarda başlatmış olduğumuz eğitim ve seminerlerimize sayısını artırarak devam ettik. Kaliteli, stabil ve durabil beton üretiminin yaygınlık kazanması için çok çalıştık. Aynı hızla 2015 yılına girdik. Önümüzde çok şey başaracağımız yeni bir yıl var; hedeflerimiz her zamanki gibi büyük.  

Yılın ilk iki ayını geride bıraktığımız şu günlerde büyük emekler ve heyecanla planladığımız BETON 2015 Fuarı’nı başarıyla gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Geçen yıl bir ilki gerçekleştirip geleneksel Beton Fuarımızı Ankara’ya taşımıştık. Ankara’da ulusal ve uluslararası katılımla gerçekleştirdiğimiz Fuar’dan sonra, bu yıl yine İstanbul’da bir araya geldik. Ağır hava koşulları hepimizi zorlamış olmasına rağmen yine oldukça iyi bir katılımla Fuarımızı tamamladık. Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi sektörümüzün dev isimleri Fuarımızda yeni ürünlerini tanıtma fırsatı buldu, bir kez daha sektörün farklı kollarından üreticileri aynı çatı altında buluşturduk. THBB adına ben ve Yönetim Kurulu üyelerimizden Sayın Halit İnci, Sayın Önder Kırca ve Sayın Kadir Büyükdereci  standları tek tek gezme fırsatı yakaladık.

Fuarımıza geçen senelerde olduğu gibi yerli ve yabancı firmalar katıldılar. Yerli üyelerimizin yanı sıra yazışmalı üyemiz olan Kyrgyz Beton ve yazışmalı üyelik talebinde bulunan Azerbaycan’dan Akkord Beton da Fuarımızdaydı. Fuarımızı gezme imkanı bulan Hollandalı bir beton üreticisi de, Fuarımız konusunda bize tebriklerini iletti. Ortadoğu ve Afrika’dan gelen ziyaretçiler de Beton Fuarı’nın artık bölgesinde adı geçen bir Fuar olduğunu gösterdi.

Fuarımızda beton teknolojileriyle ilgili makinelerin gelişme kaydettiğini gördük, bu hepimiz için sevindirici bir durum.  Artık her türlü ekipman Türkiye’de üretiliyor. Bu, sektörümüzdeki gelişmeyi gösterdiği gibi, aynı zamanda Türkiye’nin yaptığı ihracat anlamına da geliyor. Özellikle Türkiye’de imal edilen hidrolik dağıtıcılar, transmikserler, beton pompaları, beton santralleri ve diğer ekipmanlar artık birçok ülkeden alıcıya ulaşıyor.   

Fuarımızda teknik gelişmeleri ve yeni makineleri tanıtmakla yetinmedik. Fuarın ilk gününde ekonomi ve sektöre dair çok değerli yorumlarıyla Sayın Tevfik Güngör Uras konuğumuzdu. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik duruma dair tespitleri ve 2015 yılı için öngörüleri katılımcılar için çok bilgilendirici oldu. Ayrıca Fuarımızda yılın ilk TS EN 206 ve TS 13515  Semineri, Birliğimizin Genel Sekreteri Dr. Tümer Akakın ve KGS İktisadi İşletmesi Müdürümüz Selçuk Uçar tarafından verildi.

Belirttiğim gibi 2015 yılına oldukça hızlı başladık. Programımız önümüzdeki aylarda da aynı hızla devam edecek. 10 Mart’ta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sayın Muhammet Ecel’in katılımıyla Türkiye Hazır Beton Birliği’nin 5. Yeşil Nokta Çevre Ödülleri’ni vereceğiz. The İstanbul Edition Hotel’de gerçekleştireceğimiz ödül töreninde sektörümüzde çevreye olan duyarlılığıyla öne çıkan firmalarımız ödüllerini alacaklar. Siz değerli üyelerimizle böyle bir vesileyle bir araya gelecek olmak hepimiz için bir memnuniyet kaynağı. 2015 yılının çok daha büyük işlere beraber imza atacağımız bir yıl olacağına eminim.  


Yukarı Çık