THBB

Yavuz IŞIK
THBB Yönetim Kurulu Başkanı
President

2015 Genel Seçimleri 7 Haziranda, milletimizin yüksek katılımıyla gerçekleşti. Seçimlerin ülkemiz ve milletimiz adına hayırlı olmasını temenni ederim.

_____________________________*_________________________

Haziran ayı Birliğimiz için oldukça hızlı başladı. İlk olarak 3 Haziran’da Hilton Otel’de ERMCO Yönetim Kurulu ve Temsilciler Toplantılarını gerçekleştirdik. İki alt kademeden oluşan Yönetim Kurulu Toplantısının ana gündemi, beton standartları konusunda değişiklik önerileri ve beton kullanımının yaygınlaştırılması için betonun öne çıkarılması gereken özellikleriydi. Önümüzdeki dönemde ERMCO’nun uluslararası önemli beton kuruluşlarıyla birlikte gerçekleştireceği ve betonun sürdürülebilirlik, yangın güvenliği, atık yönetimi ve termal kütle başlıklarındaki özelliklerini öne çıkaran çalışmalarını daha sık göreceğimizi belirtmek isterim.


ERMCO Yönetim Kurulu ve Temsilciler Toplantılarının hemen ardından, 4-5 Haziranda ERMCO2015 Kongresini İstanbul Askeri Müze’de gerçekleştirdik. Yirmi yıl aradan sonra bir kez daha ERMCO Kongresi’ni İstanbul’da gerçekleştirmiş olmak hepimize haklı bir gurur ve mutluluk verdi. Kongreye ilgi oldukça fazlaydı. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dört kıta otuz ülkeden beton üreticileri ve akademisyenler kongrede bir araya geldi. Birliğimiz, ev sahipliği yaptığı bu büyük organizasyonda dört yüzün üzerinde konuğu ağırladı. Ayrıca kongre girişinde kurulan fuar alanında yirmi altı firma, ürünlerini ulusal ve uluslararası katılımcılara tanıtma imkanı yakaladı.

ERMCO2015 Kongre açılışını, beton alanında dünyaca tanınan Prof. Surendra Shah yaptı. Prof. Shah “Son 50 Yılda Betondaki Gelişmeler” başlıklı konuşmasında betonun dayanımı, beton alanındaki gelişmeler ve yeniliklerden bahsetti. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Sayın Erdal Bahçıvan ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Nurettin Özdebir de Kongremizi birer konuşmayla selamladılar. Kongremize katılımları için kendilerine özel olarak teşekkür ederim.

Kongre süresince, beton sektörü ve akademinin çok değerli temsilcileri tarafından hazırlanan 61 bildiri sunuldu. Bilimsel bildirilerin yanı sıra sektörel gelişmeler, sektörün problemleri ve Avrupa Komisyonu’nun betonla ilgili gündemleri kongrede öne çıkan diğer başlıklardı. Kongrede gerçekleştirilen sunumların tamamı akademik bir kaynak oluşturması için kitap haline getirildi ve ülkenin önde gelen üniversitelerinin kütüphanelerine ulaştırıldı.
Kongrenin ilk akşamı, tarihi ve doğal güzelliğiyle öne çıkan Suada’da organize ettiğimiz gala yemeğine Birliğimizin üyeleri, sektörün önde gelen temsilcileri ve uluslararası konuklarımız aileleriyle birlikte katıldı. Galada yaptığım açılış konuşmasında bu büyük organizasyonun önemini ve İstanbul’da gerçekleşmiş olmasından duyduğumuz memnuniyeti bir kez daha dile getirdim. ERMCO Başkanı Sayın Stein Tosterud da açılış konuşmasında organizasyondan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Fatih Erkoç’un şarkılarıyla yer aldığı gece, bütün konuklarımızın eğlendiği ve Boğaz’ı yakından görme fırsatı yakaladığı bir an oldu.

Uzun zaman alan, zorlu bir hazırlık sürecinin sonunda gerçekleştirdiğimiz kongremiz, dünyanın dört bir köşesinden bir araya gelen beton sektörü temsilcileri ve akademisyenlere fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve özgürce tartışabilecekleri bir ortam sağladı. Beton sektörünün gelişmesi ve büyümesi; var olan sorunların aşılması ancak bu şekilde mümkün olacaktır. THBB olarak bugüne kadar başarıyla yaptığımız gibi, bundan sonra da ulusal ve uluslararası bilimsel ve sektörel çalışmaları desteklemeye, böyle organizasyonların gerçekleşmesi için öncülük etmeye devam edeceğimizi söylemekten mutluluk duyarım.

Kongre ve öncesinde Hilton’da gerçekleştirdiğimiz ERMCO Yönetim Kurulu ve Temsilciler toplantıları bize THBB’nin faaliyetlerini Avrupa ülkelerinin faaliyetleriyle karşılaştırma imkanı sağladı. Avrupa’daki birliklerin temsilcilerinin yaptığı değerlendirmeler bize gösterdi ki THBB alanında lider bir kuruluştur. THBB, yaptığı kalite denetimi, beton ve beton bileşenleri testleri ve yıl boyunca aralıksız verdiği mesleki yeterlilik eğitimleriyle dünyayla yarışır bir konuma gelmiştir. THBB, bu liderlik ve temsiliyet görevini sadece üyeleri için değil Türkiye’deki bütün beton üreticileri için üstlenmektedir ve üstlenmeye devam edecektir. Bu süreçte siz üyelerimizi de yanımızda her zamankinden daha fazla göreceğimize eminim.

Son olarak, ERMCO2015 Kongresini büyük bir başarıyla gerçekleştirmemizde büyük emekleri olan THBB ailesine ve Kongremize destek olan değerli sponsorlarımıza teşekkürlerimi sunarım.

 

 


Yukarı Çık