THBB

Yavuz IŞIK
THBB Yönetim Kurulu Başkanı
President

Milletimiz, yılın ikinci yarısına zor zamanlardan geçerek girmiş ve birlik olma duygusu ile bu zor zamanların üstesinden gelmeyi başarmıştır. 15 Temmuz gecesi başlatılan ve 16 Temmuz sabahı etkisiz hale getirilen; milletimize, milli iradeye, seçilmiş hükümetimize ve devletimize yönelik hain darbe girişimini Birlik olarak her fırsatta kınadığımızı bir kez daha belirtmek isterim.

Zor zamanlarda birlik olma örneğini bütün dünyaya göstererek darbe girişimini bertaraf eden milletimiz 15 Temmuz akşamını tarihimize kara bir leke olarak geçmesini önlemiş ve bu tarihi demokrasi bayramına dönüştürmeyi bilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'ni canı pahasına koruyan milletimiz, her türlü övgü ve takdiri hak etmiştir. Gelecekte de milletimize, milli iradeye ve devletimize kalkacak her türlü el, karşısında milletimizin sarsılmaz iradesini bulacaktır. Türkiye Hazır Beton Birliği olarak, bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyduğumuzu ifade eder, her daim milli iradenin yanında olduğumuzu ve milli iradeye sahip çıkacağımızı bir kez daha bildiririz. Yılmadan daha çok çalışarak ve üreterek ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmak, bu hain darbe girişimine karşı en uygun cevabımız olacaktır.

Birliğimiz, bu bakış açısı ile yola çıkarak çalışmalarına devam etmiştir ve edecektir. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları Birliğimiz faaliyetleri açısından oldukça yoğun geçmiştir. Faaliyetlerimizin ilki; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, inşaat sektörünün yaşamış olduğu sorunlar, yapılması gerekenler ve inşaat sektörünün canlandırılmasına ilişkin görüş alış-verişinde bulunmak üzere hazır beton sektörünü temsilen Türkiye Hazır Beton Birliği ile yaptığı toplantı olmuştur. Bu toplantıda, Birliğimizin Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan bir heyet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında inşaat ve hazır beton sektörüne yönelik detaylı bir rapor sunarak, sektör sorunlarını masaya yatırma fırsatı bulmuştur.

Birlik olarak bir başka çalışmamız ise ekonomi alanında sektör pusulası sayılacak bir çalışma olmuştur. Sektörün nabzını tutacak ve her ay düzenli olarak açıklayacağımız beton endeksi çalışmamızın ilk raporu Ağustos ayında önce üyelerimize ve sonra kamuoyuna sunulmuştur. Türkiye genelinde her ay 75 hazır beton üreticisi firma ile gerçekleştirilen anket çalışmasından alınan sonuçlarla; Hazır Beton Faaliyet Endeksi, Hazır Beton Güven Endeksi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ve Hazır Beton Bileşik Endeksi olmak üzere 4 farklı endeks türetilmiştir. Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının, geçmiş bir aylık faaliyetlerinin sonuçları, Hazır Beton Güven Endeksi ile hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ile hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentileri hakkında bilgi edinilmesi ve Bileşik Endeks ile de diğer üç endeksten alınan verilerin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Türkiye Hazır Beton Birliği, ilk kez açıklanan hazır beton endeksiyle inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koymuştur ve her ay bu sonucu yayınlamaya devam edecektir.

Bildiğiniz gibi 2015 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişikliklerin kabulü ile 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler olmuştur. Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri de belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre;  “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ulusal standardı ve yeterliliği yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.” Bu kanun uyarınca Birliğimiz bünyesinde, THBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (THBB-MYM) kurulmuştur. 1994 yılından bu yana, pompa ve transmikser operatörleri, santral operatörleri ve laboratuvar teknisyenleri olmak üzere yaklaşık 16 bin kişiye sertifikalı eğitim vererek sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılayan Birliğimiz;  Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 15-16 Mart 2016 tarihlerinde yetkilendirme denetimini başarı ile gerçekleştirerek THBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi faaliyetine başlamıştır. 24 Mayıs 2016 tarihinde Betonarme Demircisi ve Betoncu ulusal yeterliliklerinde sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilen THBB-MYM, 4 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul’da Betoncu alanında ilk belgelendirme sınavını gerçekleştirmiştir. THBB-MYM’nin sınav ve belgelendirme çalışmaları devam ederken, Türkiye Hazır Beton Birliği, 26 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile Beton Pompa Operatörü ve Beton Santral Operatörü mesleki yeterliliklerinin hazırlanması konusunda protokol imzalamıştır.

Her fırsatta kaliteli beton kullanımı ve bu betonun doğru kullanılması gerektiğinin altını çizen Birliğimiz, bu noktada çalışmalarını sürdürerek, bu yıl betonun doğru ve yerinde kullanımını özendirmek, malzeme seçimi ve mimari üretim sürecinde yaşanılır çevreler ve estetik yapı örneklerini ödüllendirmek amacıyla Mimarlık Ödülleri’nin dördüncüsünü düzenlemektedir. İlki 2004 yılında düzenlenen Türkiye Hazır Beton Birliği Mimarlık Ödülleri’nin dördüncüsünde; dayanıklılığı, ekonomik oluşu, kullanım kolaylığı ve istenilen niteliklere ulaşma özelliği ile dünyada en çok kullanılan yapı malzemesi olan betonun kullanıldığı bina, bina grupları, mühendislik yapıları, iç mekan uygulamaları ya da açık alan düzenlemelerinde ölçek, büyüklük ve işlevsel fark gözetilmeden; beton-betonarme ve brüt beton üretimlerin yanı sıra farklı motivasyon ve içerikte üretilmiş geleneksel ya da alternatif beton kullanılan yapı ile düzenlemeler de değerlendirilecektir. Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda ödül almaya hak kazanan projelerin mimarlarına Aralık ayında yapacağımız törenle ödüllerini takdim edeceğiz.

Birliğimiz, toplumsal ve sektörel sorumluluktan hareketle ülkemizde üretilen ve kullanılan betonların gerek niteliğinin gerekse kullanım miktarının arttırılması konusunda da çalışmalar yapmaktadır. Bu doğrultuda, 1995 ve 2015 yıllarında ERMCO Avrupa Hazır Beton Kongrelerini, 2004, 2008, 2011 ve 2013 yıllarında hazır beton kongrelerini düzenleyen THBB, kongrelerin başarısı ve sağladığı faydaları göz önünde bulundurarak 2017 yılında hazır beton kongresi düzenlemek üzere çalışmalara başlamıştır. 13-14 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenecek olan Beton 2017 Kongresi’nde; beton bileşenleri; üretimde ve yerinde nitelik denetimi; özel betonlar, özel projelerde beton tasarım ve çözümleri; beton üretiminde geri kazanım ve geri dönüşüm; beton yollar ve karayolu beton güvenlik yapıları; beton santrali ve sevkiyat verimlilikleri; beton teknolojisinde son gelişmeler başlıkları altında sektörümüzün gelişimine katkı sağlayacak bildiriler sunulacaktır. Birliğimiz, bu kongrede de önceki kongrelerde olduğu gibi yeni çalışmaların yapılmasını ve paylaşılmasını sağlayarak sektörümüzün gelişmesine katkı sunmayı amaçlamaktadır. Sektörümüzün gelişmesine akademik anlamda katkı sağlarken kongre ile paralel olarak fuar düzenleyeceğiz. 13-15 Nisan 2017 tarihlerinde dokuzuncusu düzenlenecek olan Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nda son teknolojik ürünler, araç, makine ve ekipmanlar, hizmet ve donanımlar sergilenecektir. Bu bağlamda fuar başta hazır beton, çimento ve agrega olmak üzere inşaat sektörüne ve dolayısıyla ülkemize yarar sağlayacaktır. Sektörümüzdeki yeni gelişmelerin takip edilebilmesi ve katılımcı firmalara hedef kitleleri ile buluşma imkanı sunmak için organize ettiğimiz bu fuara katılımlarınız bizi onurlandıracaktır.

1991 yılından bu yana Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) üyesi olan Birliğimiz, Yönetim Kurulu Üyelerimizden oluşan bir heyet ile 7-8 Eylül 2016 tarihinde Berlin’de yapılacak olan ERMCO’nun komite, yönetim kurulu ve temsilcilerin toplantılarına katılarak sektördeki uluslararası gelişmeleri takip ederek, bilgi alışverişinde bulunacaktır. Düzenlenen organizasyon kapsamında Alman Hazır Beton Birliği (BTB) 50. yıl kutlamaları da yapılacaktır.

 

 


Yukarı Çık