THBB

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin hazır beton sektöründe, doğal ve kentsel çevreyle uyumlu üretim ve hizmetin teşviki amacıyla düzenlediği 1. Yeşil Nokta Çevre Yarışması'nın Ödülleri 27 Şubat 1998 tarihinde İstanbul'da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Törene İstanbul Eski Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Erdem Saker, Gemlik Eski Kaymakamı Şener Can, Gemlik Belediyesi Eski Başkanı Nurettin Avcı, Burhaniye Belediyesi Eski Başkanı Necdet Uysal, Samsun Kutlukent Belediyesi Eski Başkanı Şakir Özon ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Eski Başkanı Ayduk Çelenk'in yanısıra, resmi kuruluşlar, belediyeler, hazır beton firmaları, inşaat şirketleri, üniversiteler, çevre kuruluşları ve basından 300'ü aşkın davetli katıldı. Tören, geceye katılan sanatçı Leman Sam'ın konseriyle daha da renklendi. Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Eski Başkanı Avni Çomu, THBB Çevre Komitesi Eski Başkanı Mehmet Kozikoğlu, Çekül Vakfı Başkanı ve Yeşil Nokta Çevre Yarışması Jürisi Eski Üyesi Prof. Dr. Metin Sözen'in yaptığı konuşmaların ardından 13 tesisin temsilcilerine ödülleri takdim edildi. Tören tesislerin çeşitli görüntülerinin yer aldığı bir slayt gösterimiyle son buldu.

Yarışma Nasıl Gerçekleşti?

İlk duyuruları Mayıs 1997'de yapılan ve THBB'ne üye 37 hazır beton tesisinin başvurduğu yarışmada, üç aşamalı bir seçme programı öngörüldü. İlk aşamada, tüm tesisler uzmanlarca ziyaret edilip, denetlenerek, dört ana kritere göre değerlendirme yapıldı.
Bunlar;

-THBB Çevre Denetim Listesi'nde yer alan teknik konular,
-Emisyon izni,
-THBB Kalite Güvence Sistemi Belgesi,
-Tesisin Estetik ve Görsel Peyzaj Durumu,şeklinde sıralanıyordu.

THBB Çevre Denetim Listesi'nde yeralan tesisin doğal çevreyle uyumu, hava kalitesinin korunması, gürültü ve vibrasyon konusundaki çalışmalar, atık su kontrolü, yağ ve kimyasal madde kontrolü, çöp ve katı atık kontrolü gibi konulardaki denetimler, değerlendirmelerin ağırlıklı noktasını oluşturdu. İstanbul, İzmit, Bursa, Kayseri, Ankara, Antalya, İskenderun, Samsun, Lüleburgaz, ve Tekirdağ'dan tesislerin katıldığı yarışmanın söz konusu ilk değerlendirmeleri Ferruh Karakule, Şafak Özsoy, Galip Tekiner ve Selçuk Erbakan'dan oluşan THBB Çevre Alt Komitesi tarafından, üç ay boyunca 10 bin km'nin üzerinde yol katedilerek gerçekleştirildi. İkinci aşamada, bu değerlendirmeler, Çevre Komitesi Başkanlık Divanı'na sunuldu. Avni Çomu (THBB Yönetim Kurulu Eski Başkanı), Mehmet Kozikoğlu (THBB Çevre Komitesi Eski Başkanı), Cemil Ersan Çelik (Çevre Komitesi Başkanlık Divanı Eski Üyesi) ve Necip Terzibaşıoğlu'ndan (Çevre Komitesi Başkanlık Divanı Eski Üyesi) oluşan Çevre Komitesi Başkanlık Divanı'nın da gerekli inceleme ve görüşmelerde bulunmasıyla üçüncü ve son değerlendirme aşamasına gelindi.
Bu son aşama, Büyük Jüri'nin yapacağı nihai seçmeleri kapsıyordu; THBB Yönetim Kurulu ve Çevre Komitesi Başkanlık Divanı üyelerinin yanısıra, Prof. Dr. Ekrem Ekinci (İTÜ), Prof. Dr. Günay Kocasoy (B.Ü.) Prof. Dr. Metin Sözen (Çekül Vakfı Başkanı) ve Prof. Dr. Ulviye Yücelik Özer'den (Uludağ Ü.) oluşan Büyük Jüri, son değerlendirme toplantısında, 16 hazır beton tesisine "Yeşil Nokta Çevre Ödülü" verilmesini kararlaştırdı. Gerek tesisleri denetleyen uzmanların, gerekse değerlendirmelerde bulunan Birlik temsilcisi ve üniversite öğretim üyelerini ortak kanısı, yarışmaya katılan hemen tüm tesislerin başarılı olduğu ve seçim yapmanın hiç de kolay olmadığı şeklindeydi.

Türkiye Hazır Beton Birliği 1. Yeşil Nokta Çevre Yarışması'nda Ödül Alan Tesisler

A / Yeşil Nokta Uluslararası Çevre Temsil Ödülleri

Yarışmaya katılan tüm tesisler arasında en başarılı tesisler olarak görülüp, en yüksek puanları alan ve Haziran 1998'de Portekiz' de düzenlenen 12. Avrupa Hazır Beton Kongresi kapsamındaki Uluslararası Çevre Yarışması'nda ülkemizi temsil eden tesisler şu şekilde sıralanıyor.

Ödül Alanlar:


1. Bursa Beton - Yalova Tesisi
2. Batı Beton - Çiğli Tesisi
3. Set Beton - Antalya Tesisi

B / Yeşil Nokta Çevre Ödülleri

Yarışmada, değerlendirme ölçütlerine göre başarılı görülerek, Yeşil Nokta Çevre Ödülü verilen tesisler, aldıkları puana göre şöyle sıralanıyor.

Ödül Alanlar :

1. Bursa Beton - Gemlik Tesisi
2. Nuh Beton - Kartal Tesisi
3. Çimbeton - Çiğle Tesisi
4. Set Beton - Gebze Tesisi
5. Nuh Beton - Yalova Tesisi
6. Ünye Çimento - Samsun Tesisi
7. Batı Beton - Aliağa Tesisi
8. Lafarge - Antalya Tesisi
9. Baştaş - Ankara Batıkent Tesisi
10. Nuh Beton - İzmit Tesisi
11. Çimbeton - Burhaniye Tesisi
12. Betonsa - İzmir Güzelbahçe Tesisi
13. Lafarge Ekmel - Zeytinburnu Tesisi

 


Yukarı Çık