THBB

AVRUPA'DA VE TÜRKİYE'DE BETON ÜRETİM VERİLERİ


Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) 2013 yılı hazır beton sektörü verilerini paylaştı. Türkiye Hazır Beton Birliği’nin de üyesi olduğu Avrupa Hazır Beton Birliği üyelerinden elde ettiği verileri yayınladı. Son 5 yıldır beton üretim miktarında üst üste birinci olan ülkemiz dünyada ise üçüncü konumda yer almaktadır. ERMCO verileri ülkemizin sadece beton üretim miktarı açsından değil dayanım sınıfı bakımından da yükselen bir ivme gösterdiğini ortaya çıkartmıştır.

Türkiye beton üretiminde 5 yıldır Avrupa birincisi

Ülkemizde beton sektörü 2013 yılında %10 büyüme göstererek 93 milyon metreküp olan üretimini 102 milyon metreküpe çıkartmıştır. 2014 yılında da kentsel dönüşüm projeleri, 3. Havaalanı, 3. Köprü ve bağlantı yolları ile devam eden yüksek hızlı tren projeleri ile sektördeki büyümenin devam etmesi bekleniyor.

Avrupa’da yıllık hazır beton üretimi verilerine göre, 102 milyon metreküp ile Türkiye birinci, 45,6 milyon metreküp ile Almanya ikinci, 38,6 milyon metreküp ile Fransa üçüncü ülkedir. Dünya çapında ise Çin ve ABD’den sonra Türkiye hazır beton üretiminde üçüncüdür.
Türkiye kişi başı beton üretiminde de Avrupa birincisi

Avrupa’da toplam üretim miktarının yanısıra kişi başı hazır beton üretimi açısından da 1,3 metreküp ile Türkiye birincidir. Avusturya 1,2 metreküp ile ikinci, Belçika ise 1,1 metreküp ile üçüncü ülkedir. AB ülkelerinde ortalama kişi başı hazır beton üretimi 0,5 metreküp iken Amerika’da 0,8 metreküp, Japonya’da 0,8 metreküp, Rusya’da ise 0,3 metreküptür.

Sadece miktar açısından değil kullanılan dayanım sınıflarında da Türkiye önde

Kullanılan beton dayanım sınıfları açısından bakıldığında; C25/30-C35/45 dayanım sınıflarında %72 ile Kuzey ile Güney Avrupa ülkeleri arasında yer alan Türkiye, %58,6 olan Avrupa ortalamasının üstündedir. Türkiye C35/45 dayanım sınıflarında %15 ile %10 olan Avrupa ortalamasının üstünde iken halen özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinin dayanım sınıflarının altındadır.

 


Yukarı Çık