THBB

İş kazaları sonucu ölümlerde sadece El Salvador ve Cezayir’i geçemeyen Türkiye’de, Avrupa’ya örnek olacak bir ilke imza atan Türkiye Hazır Beton Birliği, 2. Mavi Baret İş Güvenliği Ödülleri’ni verdi. THBB’nin, iş kazalarını önlemek, sektörde faaliyet gösteren hazır beton tesislerini iş güvenliği açısından bilgilendirmek, teşvik etmek ve tesislerin yeterliliğini ölçmek amacıyla düzenlediği Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nda ödül almaya layık görülen tesislere ödülleri 5 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen bir törenle takdim edildi.

İstanbul’da düzenlenen ödül törenine THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, THBB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halit İnci, THBB Yönetim Kurulu Üyeleri Cenk Eren, Ender Kırca, Fuat Çunkur, İrfan Kadiroğlu, Kadir Büyükdereci, Kenan Kurban, Mehmet Ali Onur, Osman Kabil, Önder Kırca, Remzi Onurhan Kiçki, THBB Murakıp Danışmanı Ferruh Karakule, THBB Genel Sekreteri Tümer Akakın, THBB üyeleri, ödül alan firmaların temsilcileri ve basın mensupları katıldı.
Törende konuşan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, THBB üyesi tüm hazır beton tesislerinde AB standartlarına uygun üretim yapıldığını, teknik, çevre, iş sağlığı - işçi güvenliği, yasal ve etik kriterleri eksiksiz yerine getirdiğini vurgulayarak;

“THBB üyeliği firmalara ciddi yükümlülükler getirmektedir. Hazır beton sektöründeki firmalar, üyemiz olarak bağımsız ve ciddi bir denetimden geçerek kalitelerini tescil ettirmiş olmaktadır. Yarışmalar düzenleyerek, üyelerimizin, kalite, çevre, iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uygun üretim konusunda sürekli kendilerini yenileyen, geliştiren ve bu kuralları içselleştiren firmalar olmasını istiyoruz” dedi.

İş kazalarını önlemek insan sağlığına, insan hayatına verilen değerin altını çizmek adına ilk kez 2010 yılında ‘Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’ düzenlediklerini ifade eden Işık, sözlerine şöyle devam etti;

“Bu yıl, ‘Mavi Baret İş Güvenliği Ödülleri Yarışması’nın ikincisini düzenledik. Bu yarışmayı neden yapıyoruz, çünkü inşaat sektörü ağır iş kazalarının çok olduğu bir sektördür ve hazır beton sektörü inşaat sektörünün en temel kollarından biridir. “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında ve “tehlikeli sınıf” kategorisinde olan hazır beton sektöründe yaklaşık 30 bin kişi çalışıyor. Son yıllarda hızla büyüyen hazır beton sektörü için birçok konuyla birlikte iş güvenliği konusu da önem arz ediyor. Yarışmaya katılan firmalar, işletmelerinin iş güvenliği ve ilgili mevzuat açısından da ne durumda olduklarını görerek, eksikliklerini giderme yolunda da hizmet almış oldular. Yapılan değerlendirmeler neticesinde bugün burada 10 hazır beton tesisi Mavi Baret İş Güvenliği Ödülü aldı. Bugün bu nitelikli ödülü almaya layık görülen tesisleri tebrik ediyor, tüm firmaları tesislerini denetimlerimize açmaya davet ediyorum.”

Törende Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun da bir konuşma yaptı. Ülkemizde işverenlerin işyerinde alınacak iş sağlığı ve güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirleri bir maliyet unsuru olarak gördüğünü söyleyen Muammer Coşkun, “Başkanımızın bu kadar duyarlılık gösterip, bir de kendi üyesi olan işletmeleri yerinde görerek, bunların hangi standartlarda olduğunu kontrol edip, başarılı olanlara ödül vermesi, duyarlılığını ifade ediyor. Bundan dolayı hem Başkanı hem Yönetim Kurulu’nu kutluyor ve teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Tören konuşmalarının ardından THBB Genel Sekreteri Tümer Akakın, Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması hakkında bir sunum yaptı. Sunumun ardından, uzman denetçiler tarafından 2013 yılı Mayıs ve Haziran aylarında denetlenen ve dereceye giren tesislere ödülleri takdim edildi.
Yarışmada, Çimsa Tece hazır beton tesisi birinci, Çimsa Aksaray hazır beton tesisi ikinci, Çimsa Pamukova hazır beton tesisi ve Çimsa Misis hazır beton tesisi üçüncü oldu. Dereceye giren ve aynı zamanda Uluslararası Temsil Ödülü sahibi de olan bu tesisler THBB’nin üyesi olduğu ve Yönetim Kurulu’nda yer aldığı Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO)’nin yarışmalarında ülkemizi temsil edecek.

Yarışmada, Akçansa (Betonsa) Büyükçekmece hazır beton tesisi,  Akçansa (Betonsa) Kemerburgaz hazır beton tesisi, Akçansa (Betonsa) Samsun hazır beton tesisi, Batıçim (Batı Beton) Urla hazır beton tesisi, KİBSAŞ (Kar Beton) Sancaktepe hazır beton tesisi, Nuh Beton Tüpraş hazır beton tesisi de Mavi Baret İş Güvenliği Ödülü aldılar.
Türkiye’de kaliteli ve standartlara uygun hazır beton üretilmesi ve kullanılması için çeyrek asırdır çalışmalarını sürdüren, 25 yıllık tecrübesiyle sektörüne önemli hizmetler veren THBB, “2. Mavi Baret İş Güvenliği Ödülleri” ile iş sağlığı ve güvenliği açısından Türkiye’nin en başarılı tesislerini tescilledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Çalışma Örgütü'nün (ILO) yaptığı araştırmaya göre Türkiye, iş kazaları konusunda başı çekiyor. İş kazalarında Avrupa'da lider konumundaki Türkiye dünya ölçeğinde de üçüncü sırada yer alıyor. Uluslararası çalışma örgütü verilerine göre Türkiye iş kazaları sonucu ölümlerde sadece El Salvador ve Cezayir’i geçemiyor. Türkiye’de en fazla işçi ölümü ve iş kazalarının üçte biri inşaat sektöründe meydana geliyor. Tüm iş kazalarının yüzde 1,6′sı ölümle sonuçlanırken inşaat sektöründeki iş kazalarının yüzde 4,7′si ölümle sonuçlanıyor. Bu tabloya kayıtsız kalmayan Türkiye Hazır Beton Birliği, Türkiye’deki bütün hazır beton firmalarını Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nda buluşmaya ve tesislerini denetime açmaya davet etti.


TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ 2. MAVİ BARET İŞ GÜVENLİĞİ ÖDÜLÜ KAZANAN TESİSLER


BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ & ULUSLARARASI TEMSİL ÖDÜLÜ
Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş. Tece Hazır Beton Tesisi

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ & ULUSLARARASI TEMSİL ÖDÜLÜ
Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş. Aksaray Hazır Beton Tesisi

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ & ULUSLARARASI TEMSİL ÖDÜLÜ
Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş. Pamukova Hazır Beton Tesisi
Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş. Misis Hazır Beton Tesisi

İŞ GÜVENLİĞİ ÖDÜLÜ
Akçansa Çimento San. Tic. A.Ş. (Betonsa) Büyükçekmece Hazır Beton Tesisi
Akçansa Çimento San. Tic. A.Ş. (Betonsa) Kemerburgaz Hazır Beton Tesisi
Akçansa Çimento San. Tic. A.Ş. (Betonsa) Samsun Hazır Beton Tesisi
Batıçim Batı Anadolu Çimento San. Tic. A.Ş. (Batı Beton) Urla Hazır Beton Tesisi
KİBSAŞ Karadeniz İnş. ve Beton San. ve Tic. A.Ş. (Kar Beton) Sancaktepe Hazır Beton Tesisi
Nuh Beton A.Ş. Tüpraş Hazır Beton Tesisi


Türkiye Hazır Beton Birliği Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması Hakkında

İnşaat sektörü ağır iş kazalarının çok olduğu bir sektördür. İnşaat sektörünün en temel kollarından biri olan Hazır Beton Sektörü “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında yer alan, ayrıca risk grubu olarak “tehlikeli sınıf” kategorisinde olan bir sektör. Ülkemizde mevcut hazır beton tesislerinde yaklaşık 30 bin kişi çalışıyor. Son yıllarda hızla büyüyen hazır beton sektörü için bir çok konuyla birlikte iş güvenliği konusu da önem arzediyor. Bu nedenle THBB, sektörde faaliyet gösteren hazır beton tesislerini iş güvenliği açısından bilgilendirmek, teşvik etmek ve tesisin yeterliliğini ölçmek amacıyla Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nı düzenlemeyi kararlaştırdı. Birçok sektöre örnek olacak bu yarışmaya ülkemizdeki tüm hazır beton tesisleri davet edildi.


Yukarı Çık