THBB

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Hava Meydanı Yapıları Deprem Yönetmeliği, Türkiye Karayolları ve Demiryolları Tünelleri ile Diğer Zemin Yapıları Deprem Yönetmeliği, Türkiye Kıyı ve Liman Yapıları Deprem Yönetmeliği, Türkiye Köprü Deprem Yönetmeliği ve Türkiye Yalıtımlı ve Sönümleyicili Köprü ve Viyadükler Deprem Yönetmeliği, Resmî Gazete’de yayımlandı.

2019 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile ülkemiz deprem yönetmelikleri yenilenmeye başlamıştı. Bina türü dışındaki yapılar için de ilgili yönetmelik hazırlıkları tamamlandı.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yeni yapılacak ve yapılmış hava meydanı yapıları, kara yolları, demir yolları tünelleri ile diğer zemin yapıları, kıyı ve liman yapıları, köprü ile viyadüklerinin deprem etkisi altındaki değerlendirme ve tasarımına ilişkin kriterler düzenlendi.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Hava Meydanı Yapıları Deprem Yönetmeliği, Türkiye Karayolları ve Demiryolları Tünelleri ile Diğer Zemin Yapıları Deprem Yönetmeliği, Türkiye Kıyı ve Liman Yapıları Deprem Yönetmeliği, Türkiye Köprü Deprem Yönetmeliği ve Türkiye Yalıtımlı ve Sönümleyicili Köprü ve Viyadükler Deprem Yönetmeliği, 6 Ekim 2020 tarihli ve 31266 Sayılı Resmî Gazete 1. Mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, Bakanlık tarafından yapılmış ve yeni yapılacak kara, hava ve deniz yapılarının deprem etkisi altında davranış hesapları, tasarımı, yalıtımı, performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirme çalışmaları için yapılacak çalışmaların esasları belirlendi.

Söz konusu yönetmelikler, 6 Ekim 2021’de yürürlüğe girecek.

6 Ekim 2021’de yürürlüğe girecek olan Yönetmeliklere erişmek için buraya tıklayınız.

 


Yukarı Çık