THBB

Yavuz IŞIK
THBB Yönetim Kurulu Başkanı
President

Türkiye Hazır Beton Birliği olarak üyelerimizden ve değerli paydaşlarımızdan aldığımız güçle kaliteli betonun üretilmesi, kullanılması ve yaygınlaştırılması için var gücümüzle çalıştığımız bir fuarımızı daha alnımızın akıyla bitirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. 2015 yılı, bundan önceki yıllarda olduğu gibi faaliyetler bakımından yoğun bir yıl oldu. Bugüne kadar sektörümüzün gelişmesi ve toplum farkındalığının artırılması için birçok çalışma yaptık. Mavi Baret İş Güvenliği yarışması ile iş sağlığı ve güvenliği konusuna dikkat çekerken, Yeşil Nokta Çevre Ödülleri organizasyonumuz ile paydaşlarımızın dikkatini çevre bilinci ve sürdürülebilirlik konusuna çekmeye çalıştık.  Hazır beton sektörüne kalifiye eleman ihtiyacının sağlanması konusunda ise yıllardır olduğu gibi eğitimlerimizi vermeye devam ediyoruz. Kaliteli hazır beton kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak için yıllar içinde neredeyse tüm şehirlerimizde seminerler düzenledik, düzenlemeye de devam edeceğiz. Bugüne kadar düzenlediğimiz etkinlikler arasında ayrı bir öneme sahip olan bir diğer etkinliğimiz ise kongre ve fuar organizasyonlarıdır. Bu etkinliklerle beton ile ilgili yeni gelişmeleri paylaşıyor, sektörümüze ekipman ve hizmet sunan firmaları yine sektörümüzle buluşturuyoruz. Hazır beton sektörü ve ilgili tüm sektörleri bir araya getiren Birliğimiz, tek sayılı yıllarda İstanbul ve çift sayılı yıllarda ise Ankara’da bu fuarı düzenlemektedir.

Bugüne kadar İstanbul’da gerçekleşen ve ilk olarak 2014 yılında Ankara’da düzenlediğimiz fuarın ikincisini yine Ankara’da 18-20 Şubat 2016 tarihleri arasında başarıyla gerçekleştirdik. Fuarımızın açılışından bir gün önce ülkemizin kalbinde, başkentimiz Ankara’da haince bir saldırı gerçekleşti. Bir kez daha saldırıda hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa, kederli ailelere ve tüm milletimize sabırlar diliyoruz. Milletimizin birlik ve beraberliğine, kardeşliğimize ve geleceğimize kasteden bu saldırıyı kınıyor, ülkemizin huzuruna kasteden bu terör eylemlerini lanetliyoruz. Fuarımızın açılışında da ifade ettiğim gibi bu menfur saldırılara karşı en uygun cevap sağlam irade göstermek ve çalışmalarımıza yılmadan devam etmek olacaktır.

Fuar’a başlamadan önce geniş kapsamlı bir tanıtım çalışması yaptığımızı vurgulamak isterim. Davetiyeler, afişler ve seminer programları göndererek ve şahsen arayarak; ilgili Bakanlıklara, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, belediyeler, üniversiteler başta olmak üzere ilgili tüm resmi kurumlara, hazır beton sektörünün ve ilgili tüm sektörlerin temsilcilerine, sektörümüzle ilgili tüm birliklere, derneklere ulaştık ve fuarımıza davet ettik.

18 Şubat tarihinde Congresium’da düzenlediğimiz açılış töreniyle fuarımızın kapılarını ziyaretçilere açtık. Fuarın açılış törenine AK Parti Tekirdağ Milletvekili Sayın Metin Akgün, AK Parti Hatay Milletvekili Sayın Fevzi Şanverdi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mücahit Demirtaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Atilla Erenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Malzemeleri Dairesi Başkanı Sayın Levent Özdemir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara İl Müdürü Sayın Banu Aslan Can, Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Nurettin Özdebir, Birliğimizin üyeleri, hazır beton ve ilgili sektörlere araç, ekipman ve hizmet sunan, Türkiye’nin önde gelen firmaların temsilcileri katıldı. Açılış töreni sonrası konuklarımız ile birlikte fuara katılan firmaların stantlarını gezerek sektördeki son yenilikler hakkında bilgi sahibi olduk.

Amacımızın sadece sektörleri buluşturmak olmadığı fuarımızda, ilk iki gün ilgili tüm sektörlerimizin temsilcilerine, katılımcılara ve ziyaretçilere yönelik seminerler düzenledik. Seminerlerin ilk gününde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Atilla Erenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara İl Müdürü Sayın Banu Aslan Can ve İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Hulusi Özkul “Betonda Kalite Denetiminin Önemi” konusuna dikkat çekerken, Ekonomist Sayın Doç. Dr. Deniz Gökçe ise Türkiye Ekonomisi: Makro Analiz, Sektörel Ekonomik Durum konu başlığı ile seminere katılan misafirlerimizi bilgilendirdi.

19 Şubat tarihinde sunumlarını gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Yol Bakım ve Onarım Şube Müdürü Sayın Tolga Cankaya, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mesleki Hizmetler Laboratuvar Şefi Sayın Yavuz Abut ve ODTÜ Bölüm Başkanı Sayın Prof.Dr. İsmail Özgür Yaman, “Silindirle Sıkıştırılmış Beton Yollar ve Uygulamaları” hakkında sunumlarını gerçekleştirerek, dünyadaki uygulamaları gösterdi. “Betonda Dayanıklılık, Standartlar ve Deneyleri” konu başlığıyla gerçekleştirdiğimiz son seminerimizin konuşmacıları ise İTÜ İnşaat Fakültesi Eski Dekanı Sayın Prof.Dr. Mehmet Ali Taşdemir, Türkiye Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Sayın Dr. Tümer Akakın ve THBB Laboratuvarı Kalibrasyon Müdürü Sayın Arda Işık oldu. Seminerlere katılamayanlar sunumların videolarını Birliğimizin sosyal medya hesaplarından da izleyebilecekler.

Bu etkinliği, yazımın başında da belirttiğim gibi alnımızın akıyla gerçekleştirmiş olduk. Fuarda 50 firma 175 marka ile temsil edildi. Bu yıl sekizincisini Ankara’da düzenlediğimiz fuarımıza ilgi, diğer yıllarda olduğu gibi yoğundu. Fuarımız, 3 günde beş binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. Ankara’daki ikinci fuarımızda bizleri yalnız bırakmayan katılımcıların hedef kitlesiyle buluşması, yeni iş bağlantıları kurmaları, yeni satış anlaşmaları yaparak fuardan mutlu ayrılmaları bizleri daha da mutlu etti. Ayrıca, açılış törenine katılarak bizleri onurlandıran, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Sayın Metin Akgün, AK Parti Hatay Milletvekili Sayın Fevzi Şanverdi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mücahit Demirtaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Atilla Erenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Malzemeleri Dairesi Başkanı Sayın Levent Özdemir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara İl Müdürü Sayın Banu Aslan Can, Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Nurettin Özdebir, fuarı ziyaret eden mevkidaşım ERMCO - Avrupa Hazır Beton Birliği Başkan Yardımcısı Sayın Erwin Kern’e, fuar katılımcılarına ve üyelerimize; Beton Ankara 2016 Fuarımızı destekleyen, Ankara Sanayi Odası, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Türkiye Müteahhitler Birliği’ne bir kez daha teşekkür ediyor, 2017 yılında İstanbul’da düzenleyeceğimiz Beton 2017 Fuarı’nda tekrar görüşmeyi dileyerek sektörümüz hakkında 2016 yılı ekonomik beklentilerimizi dile getirmek istiyorum.

Türkiye ekonomisine ve hazır beton sektörüne baktığımızda 2016 yılından umutlu olduğumuzu söyleyebilirim. Bu yıl Türkiye’de kamu ve özel sektörün, yatırımlarına hız vermesini bekliyoruz. Son dönemde yavaşlayan özel sektör yatırımlarının ivme kazanması, geçen sene beklemede kalan konut yatırımlarının başlaması ve devletin devam eden ve yenilerinin de ekleneceğini tahmin ettiğimiz alt yapı yatırımları ile 2016 yılında hazır beton sektörünün yüzde 5’lik büyüme oranını yakalayacağını düşünüyoruz. Ancak bunun için kamuya önemli iş düşmektedir. Orta vadeli programda öngörülen, kamu yatırım harcamalarında 2016 yılında beklenen yüzde 0,4 artış yeterli değildir. Zira Orta Vadeli Planda 2016 yılında özel sektör yatırımlarının hız kazanacağı öngörülmektedir. Ancak 2016 yılında küresel sermayenin ve finans çevrelerinin net bir yön tayini yapamayacağı düşünüldüğünde, özel sektör yatırımlarının ciddi ivme kazanacağı öngörüsü havada kalmaktadır. Bu noktada 2016 büyüme hedefinde kamuya daha fazla rol düşeceğini tahmin ediyoruz. 2015 yılında %15’e varan yapı ruhsatı sayısı 2015 yılında inşaat sektörünün yeni yatırımlara başlamaktan çekindiğini bize söylemektedir. Ancak bu sene bu sayıda bir artış bekliyoruz. Bunun anlamı, uygun bir yatırım ortamında inşaat sektörü sıçrama yapmaya hazır olacaktır. 


Yukarı Çık