THBB

Avrupa’ya örnek olacak bir ilke imza atan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)’nin düzenlediği Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu. THBB’nin iş kazalarını önlemek, hazır beton sektörünü iş güvenliği açısından bilgilendirmek, teşvik etmek ve tesislerin yeterliliğini ölçmek amacıyla düzenlediği “Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması” Ödülleri 23 Kasım 2010 tarihinde İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Törende THBB tanıtım filminin gösterilmesinin ardından THBB Genel Sekreteri Ferruh Karakule Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması hakkında bir sunum yaptı. 

Sunumun ardından THBB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy konuşmasında; “Sektörümüzde iş yapanlar adına gerçekten güzel bir gün çünkü insan sağlığına, insan hayatına verilen değerin altını çizmek adına Türkiye Hazır Beton Birliği olarak bir yarışma düzenledik. Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması katılım sayısı bizim için son derece sevindirici oldu. Katılan firmalara teşekkür etmek istiyorum. Türkiye gibi bir ülkede bu yarışmaya katılmak dahi büyük bir cesaret ister. Mansiyon kazananları, kazanamayanları, birinci olanı arasındaki puan farkı o kadar az, o kadar birbirlerinden başarılı oldular ki Jüri üyeleri birinciyi seçmekte zorlandılar. Mayıs ayından itibaren denetçilerimiz firmaları denetlediler. Denetçilere, Jüri üyelerine ve Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) Temsilcisi John Gibbs’e teşekkür etmek istiyorum. Avrupa Hazır Beton Birliği için de bu yarışma bir ilk onun için kendileri ayrı bir özenle buraya geldiler ve bizi takip ediyorlar. Belki ilerleyen günlerde Avrupa’da da benzer yarışmayı düzenleyecekler.” dedi.

Ülkemiz ve Avrupa hazır beton sektöründe bir ilk olan yarışmada, “Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması Birincisi ve Uluslararası Temsil Ödülü”nü kazanan Çimsa İnegöl Hazır Beton Tesisi’nin ödülünü THBB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy, Çimsa Genel Müdür Yardımcısı Şahap Sarıer’e; “Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması İkincisi ve Uluslararası Temsil Ödülü”nü kazanan Nuh Beton Tuzla Hazır Beton Tesisi’nin ödülünü, Nuh Beton Genel Müdürü Ayhan Güleryüz’e takdim etti. “Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması Üçüncüsü ve Uluslararası Temsil Ödülü”nü kazanan Set Beton Bursa-Görükle Hazır Beton Tesisi’nin ödülünü Dr. Ayhan Paksoy, Set Beton Hazır Beton ve Agrega Operasyon Direktörü Osman Ersoy’a takdim etti. “Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması Ödülü ve Uluslararası Temsil Ödülü”nü kazanan Çimsa Adana- Zeytinli Hazır Beton Tesisi’nin ödülünü ERMCO Temsilcisi John Gibbs, Şahap Sarıer’e verdi. “Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması Ödülü”nü kazanan Set Beton Çorlu-Velimeşe Hazır Beton Tesisi’nin ödülünü Dr. Ayhan Paksoy, Set Beton Marmara Bölge Müdürü Kemal Kayı’ya takdim etti. “Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması Ödülü”nü kazanan Oyak Beton Adapazarı Hazır Beton Tesisi’nin ödülünü Dr. Ayhan Paksoy, Oyak Beton Genel Müdürü Ramazan Yücel’e takdim etti. 

“Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması”nda Uluslararası Temsil Ödülü kazanan ilk 4 tesis THBB’nin üyesi olduğu ve Yönetim Kurulu’nda yer aldığı Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO)’nin yarışmalarında ülkemizi temsil edecek.
Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nda Mansiyon Ödülü kazanan firmalara ödülleri THBB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy ve THBB Genel Sekreteri Ferruh Karakule tarafından takdim edildi. 

Akçansa (Betonsa) Büyükçekmece Hazır Beton Tesisi ve Edremit Hazır Beton Tesisi’nin ödüllerini Levent Topaç ve Hakan Susup aldı. Altaş Beton Ordu Hazır Beton Tesisi, Modern Beton Aydın Hazır Beton Tesisi ve Tire Hazır Beton Tesisi Mansiyon Ödülü aldılar. Nuh Beton Gemlik Hazır Beton Tesisi’nin ödülünü Tesis Müdürü Mustafa Karaca aldı. Onur Beton Hadımköy Hazır Beton Tesisi’nin ödülünü Sinan Uygur aldı. Oyak Beton Adana- Barkal Hazır Beton Tesisi ve Ümraniye Hazır Beton Tesisi’nin ödülünü Oyak Beton Genel Müdürü Ramazan Yücel aldı. Törende denetçilere de teşekkür plaketi takdim edildi.

Türkiye Hazır Beton Birliği Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması Hakkında
İnşaat sektörü ağır iş kazalarının çok olduğu bir sektördür. İnşaat sektörünün en temel kollarından biri olan Hazır Beton Sektörü “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında yer alan, ayrıca risk grubu olarak “tehlikeli sınıf” kategorisinde olan bir sektör. Ülkemizde mevcut hazır beton tesislerinde yaklaşık 30 bin kişi çalışıyor. Son yıllarda hızla büyüyen hazır beton sektörü için bir çok konuyla birlikte iş güvenliği konusu da önem arzediyor. Bu nedenle THBB, Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nı düzenlemeyi kararlaştırdı. Bir çok sektöre örnek olacak bu yarışmaya ülkemizdeki tüm hazır beton tesisleri davet edildi. Yarışmaya katılan firmalar, 2010 Mayıs ayından itibaren iş güvenliği uzmanı denetçiler tarafından denetlendi. Denetimler sonucunda, THBB  Yönetim Kurulu ve  İş Güvenliği ve Çevre Komitesi Eski Başkanı Mehmet Kozikoğlu, Meska Vakfı Kurucu Eski Başkanı & YTÜ MYO İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Oktay Tan, Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı İşletmesi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi ve İş Güvenliği Uzmanı Dr. Selim Baradan, Çimento Endüstrisi İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Sancar Bayazıt, Çimento Endüstrisi İşverenler Sendikası İş Güvenliği Araştırma Uzmanı Serdar Şardan’dan oluşan Jüri tarafından Mavi Baret İş Güvenliği Ödülü” almaya layık görülen tesisler belirlendi.

Türkiye Hazır Beton Birliği 1. Mavi Baret İş Güvenliği Ödülü Kazanan Tesisler


Birincilik Ödülü & Uluslararası Temsil Ödülü
Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş. İnegöl Hazır Beton Tesisi

İkincilik Ödülü & Uluslararası Temsil Ödülü
Nuh Beton A.Ş. Tuzla Hazır Beton Tesisi

Üçüncülük Ödülü & Uluslararası Temsil Ödülü
Set Beton Madencilik San. ve Tic. A.Ş. Bursa-Görükle Hazır Beton Tesisi

İş Güvenliği Ödülü & Uluslararası Temsil Ödülü
Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş. Adana- Zeytinli Hazır Beton Tesisi

İş Güvenliği Ödülü
Set Beton Madencilik San. ve Tic. A.Ş. Çorlu-Velimeşe Hazır Beton Tesisi
Oyak Beton San. Tic. A.Ş. Adapazarı Hazır Beton Tesisi

Mansiyon Ödülü
Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş. Büyükçekmece Hazır Beton Tesisi
Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş. Edremit Hazır Beton Tesisi
Altaş İnşaat Nak. Su Ürünleri San. Tic. A.Ş. Ordu Hazır Beton Tesisi
Modern Beton San. ve Tic. A.Ş. Aydın Hazır Beton Tesisi
Modern Beton San. ve Tic. A.Ş. Tire Hazır Beton Tesisi 
Nuh Beton A.Ş. Gemlik Hazır Beton Tesisi
Onur İnşaat Malz. Sanayi ve Tic. A.Ş. Hadımköy Hazır Beton Tesisi
Oyak Beton San. Tic. A.Ş. Adana- Barkal Hazır Beton Tesisi
Oyak Beton San. Tic. A.Ş. Ümraniye Hazır Beton Tesisi


Yukarı Çık