THBB

Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için çalışan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)’nin TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin düzenleme desteği ile üçüncüsünü düzenlediği “Türkiye Hazır Beton Birliği 2012 Mimarlık Ödülleri” sahiplerini buldu.

Türkiye Hazır Beton Birliği 2012 Mimarlık Ödülleri Yarışmasında, Mehmet Konuralp, Nesrin Yatman, Tülin Hadi, Durmuş Dilekçi, Boran Ekinci, Özgür Bingöl, Sema Özsaruhan’dan oluşan Seçici Kurul; “Turkcell Ar-Ge Binası” adlı yapıtlarıyla Hasan C. Çalışlar ve Sayın İ. Kerem Erginoğlu’nu “Eş Değer Ödül”e, “My Technic Pro” adlı yapıtıyla Yılmaz Değer’i “Eş Değer Ödül”e, “Pendorya AVM” adlı yapıtıyla Hasan C. Çalışlar ve Sayın İ. Kerem Erginoğlu’nu “Teşvik Ödülü”ne ve “Keyport” adlı yapıtıyla Gül Güven’i “Teşvik Ödülü”ne layık gördü.

Yılmaz Değer'e ödülünü THBB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güleryüz verdi.

Kazananlara ödüllerinin verilmesi için 1 Kasım 2012 tarihinde TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde tören düzenlendi. Törenin açılışında Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güleryüz ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Akdemir birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından, Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güleryüz ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Akdemir yarışmaya katkılarından ötürü Seçici Kurul üyelerine birer teşekkür plaketi takdim etti. Teşekkür plaketlerinin ardından Türkiye Hazır Beton Birliği 2012 Mimarlık Ödüllerini kazanan mimarlara ödülleri takdim edildi.

Ödül Töreninin ardından yarışmaya katılan yapıtların sergisi açıldı. THBB, ödüllendirmeye katılan eserler arasından seçilen ve sayısı Seçici Kurul tarafından belirlenen eserleri sergileyecek ve ‘Türkiye Hazır Beton Birliği Mimarlık Ödülleri’ kataloğunda yayınlayarak, mimarlık ortamına sunacak. Sergi, TMMOB Mimarlar Odası ile yapılacak bir program çerçevesinde diğer illerde de sergilenecek.


Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar'a ödüllerini Seçici Kurul Üyesi Boran Ekinci verdi.

Türkiye Hazır Beton Birliği Mimarlık Yarışmaları

Türkiye Hazır Beton Birliği, Mimarlık Ödülleri ile yapılarında beton kullanımının düzeyi, yerindeliği ve farklı malzemelerle birlikteliğini mimari tasarım kaygısı ile yorumlayan, yaşama geçiren mimarları ödüllendirerek mimarlık ortamını desteklemeyi hedefliyor. Betonun doğru ve yerinde kullanımını özendirmek, malzeme seçimi ve mimari üretim sürecinde yaşanılır çevreler ve estetik duyarlılığı olan yapı örneklerini ödüllendirerek desteklemek, Türkiye Hazır Beton Birliği Mimarlık Ödüllerinin temel amacı.

Türkiye Hazır Beton Birliği Mimarlık Ödülleri ilk kez 2004 yılında THBB’nin 15. Yılı kutlamaları çerçevesinde verildi. Betonarme yapıların mimarlarının ikinci kez ödüllendirildiği yarışma ise 2008 yılında THBB’nin 20. kuruluş yıl dönümünde, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin düzenleme desteği ile yapıldı. Gelenekselleşen THBB Mimarlık Ödüllerinin üçüncüsü 2012 yılında yine TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin düzenleme desteği ile gerçekleştirildi.

 2004 yılında Arkitera’nın düzenleme desteğiyle yapılan yarışmanın, Alpaslan Ataman, Cengiz Bektaş, Behruz Çinici, Mehmet Konuralp ve Şevki Pekin'den oluşan Seçici Kurul Üyeleri; Büyük Ödül'e Antalya Golf Kulübü ile Cafer Bozkurt'u, Onur Ödülleri'ne ise Enza-Zaden Tarım Ar-Ge Araştırma Merkezi'yle Özden Egel-Hande Egel'i, ODTÜ Ar-Ge Binası ile Boran Ekinci'yi ve TED Ankara Koleji Yerleşkesi - Lise ile Semra Uygur-Özcan Uygur çiftini layık görmüştü.

 

Gül Güven'e ödülünü THBB Genel Sekreteri Tümer Akakın verdi.

2008 yılında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin düzenleme desteği ile yapılan yarışmanın Cengiz Bektaş, Ahmet Eyüce, Mehmet Konuralp, Han Tümertekin, Erbil Çoşkuner, Mahmut Durmuş ve Sinan Omacan’dan oluşan Seçici Kurul Üyeleri; “Prestige Mall” adlı yapılarıyla Durmuş Dilekçi ve Emir Uras’ı Eş Değer Ödül’e; “ODTÜ Hazırlık Okulları Ek Binası” ile Boran Ekinci’yi Eş Değer Ödül’e; “Yavuz Tekstil Ofis Binası” ile Murat Kader ve Sema Eser Özsaruhan’ı Eş Değer Ödül’e ve “Sudlicne Furth Konutları” ile Ercan Ağırbaş ve Eckehard Wienstroer’i Jüri Özel Ödülü’ne layık görmüştü.

 

 

 

 

 

Eş Değer Ödül
"My Technic MRO"
Yılmaz Değ
er

Eş Değer Ödül
“Turkcell Ar-Ge Binası”
Hasan C. Çalışlar & İ. Kerem Erginoğlu

Teşvik Ödülü
“Pendorya AVM”
Hasan C. Çalışlar & İ. Kerem Erginoğlu

Teşvik Ödülü
"Keyport"
Gül Güven


Yukarı Çık