THBB

BETON SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KONSEYİ (THE CONCRETE SUSTAINABILITY COUNCIL)

Türkiye Hazır Beton Birliği 2017 yılında Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (Concrete Sustainability Council) “Bölgesel Sistem Operatörü” olmaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda THBB Kalite Güvence Sistemi de “Belgelendirme Kuruluşu” olmuştur.

2016 yılında kurulan Konsey, beton sektörü, çimento ve agrega gibi beton bileşenleri için tüm dünyada kabul gören bir ürün “Belgelendirme Sistemi” getirmektedir.

Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC); beton, agrega ve çimento üreticilerine çabalarının güvenilir, bağımsız, verilere dayanan bir sertifika sistemi ile ödüllendirilmesi imkânı sunmaktadır.

CSC sertifika sistemi üreticilerin ürün kalitesini arttırmalarına destek olmaktadır. Aynı zamanda CSC sertifikası devletlere betonun çevre dostu taşınması ve altyapı değerlendirme politikalarında yardım etmektedir.

Bu kapsamda, Bölgesel Sistem Operatörü olarak, THBB belgelendirme şartlarını belirlemekte, KGS de bağımsız olarak denetimlerini sürdürmektedir.

Konsey üyeliğiyle THBB ve KGS, bölgemizde lider konuma gelirken hazır beton sektörümüz de önemli bir aşama kaydetmiştir.

Beton Sürdürebilirlik Konseyi (CSC) Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Kaynakların Sorumlu Kullanımı Değerlendirme Formu: https://toolbox.csc.eco/quickscan/create

 

* * * * * * * 

ÖNEMLİ NOT

Yeni CSC Teknik Kılavuzu Sürüm 3.0'ın Ocak 2024'te kullanıma sunulması Hakkında 

1 ARALIK 2023 tarihinde https://csc.eco/2023/12/01/new-csc-technical-manual-version-3-0-launch-on-january-2024/ ilan edilen bilgiler doğrultusunda; 

CSC sertifikası almak için çıtayı yükseltmek, sorumlu kaynak kullanımı uygulamalarını sürekli olarak geliştirmek için Teknik El Kitabının yeni sürümü 3.0, 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecektir.

Teknik El Kitabı, belgelendirme sürecine dahil olan şirketlerin uyması gereken tüm Ön Koşulların ve Kriterlerin ayrıntılı olarak anlatıldığı dokümandır.

 Lütfen aşağıdaki önemli bilgilere dikkat edin:

  • CSC Sistemi Sürüm 2.1'e göre yeni belgelendirme projelerine kayıt 31 Aralık 2023 tarihine kadar açık kalacaktır. Bu tarihten sonra CSC Sistemi Sürüm 2.1 kapsamında kayıt mümkün olmayacaktır.
  • CSC Sistemi Sürüm 2.1'e göre kayıtlı projeler, 30 Haziran 2024'e (= sonlanma tarihi) kadar CSC Sistemi Sürüm 2.1 kapsamında belgelendirilebilecektir. Bu tarihten sonra CSC Sistemi Sürüm 2.1 kapsamında CSC belgelendirmesi mümkün olmayacaktır.

Teknik Ek Kitabı, CSC Teknik Komitesi düzeyinde yapılan düzenli tartışmaların ardından güncellendi. Belgeli şirketlerden, Belgelendirme Kuruluşlarından, Bölgesel Sistem Operatörlerinden alınan tüm geri bildirimlerin yanı sıra Yeşil Bina Konseyleriyle yapılan önemli görüşmeler de dikkate alınmıştır.

CSC 2017-2018 Yılı Raporunu okumak için burayı tıklayınız.

CSC 2019 Yılı Raporunu okumak için burayı tıklayınız.

CSC 2020 Yılı Raporu'nu okumak için burayı tıklayınız.

CSC 2021 Yılı Raporu'nu okumak için burayı tıklayınız.

CSC 2022 Yılı Raporu'nu okumak için burayı tıklayınız.

 

Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council)

Rue de la Cité 1
1204 Geneva
Switzerland
E-posta: info@csc.eco
Web: www.csc.eco

CSC Türkiye Bölgesel Sistem Operatörü

Türkiye'de CSC hakkında bilgi almak ve başvurmak için aşağıdaki web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
https://turkey.csc.eco/


Yukarı Çık