THBB

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nün birlikte düzenlediği ‘Beton Güzeldir’ Fotoğraf Yarışması Ödülleri Töreni 10 Haziran’da Dünya Ticaret Merkezi Yeni Fuar Kompleksi’nde düzenlenen Beton 2004 Kongresi salonunda yapıldı.

DEÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Sadık Tumay’ın yönetiminde THBB ile birlikte gerçekleştirilen yarışmada Birinci olan Emir Ali Kokal’e THBB Başkan Vekili Cengiz Koca, İkinci olan Yaman Umut Bilir’e THBB Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Demir, Üçüncü olan Emrah İçten’e ise THBB Genel Sekreteri Ferruh Karakule birer plaket ve ödül takdim etti. Ayrıca törende THBB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gürdal, yarışmanın ve serginin hayata geçmesine katkılarından dolayı DEÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Sadık Tumay’a teşekkür plaketi verdi. THBB ile DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nün birlikte düzenlediği yarışmada dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen fotoğraflar THBB’nin 10-13 Haziran tarihleri arasında Dünya Ticaret Merkezi Yeni Fuar Kompleksinde düzenlediği Beton 2004 Kongresi ve Uluslararası Beton-Agrega Teknolojileri Fuarı süresince sergilendi. Fuaye alanında sergilenen fotoğraflar ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılaştı. Sergilenen fotoğrafların bir kitapta toplanmasına ve diğer illerde de sergiler açılması kararlaştırıldı.

Yarışma kapsamında DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencileri “Görsel Tasarım ve Fotoğraf Kompozisyonu” dersinin uygulama konusu olarak 2003-2004 öğretim yılında “Beton Güzeldir” önermesi çerçevesinde çalıştı. Böyle bir önermenin seçiminde öncelikle ders bağlamı çerçevesinde görsel algı ve tasarıma biçim kazandırma özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Bunun yanı sıra modernist zihni faaliyetin bir sonucu olarak yaşamımızı biçimlendiren malzemelerden biri olan betonun konumu yeni neslin düşünce biçimleriyle bir başka modernist araç olan fotoğraf aracılığıyla aktarıldı. Yaşam alanlarımızı çevreleyen betonun işlevselliğinin önemi ortadayken materyali nasıl gördüğümüzle ilgili olumsuz psikolojiyi bakma biçimimizden kaynaklanan bir ön yargıdan kurtararak ortaya konulması düşünüldü. Çünkü beton ve yaşam birbirlerine yabancılaştırılamayacak kadar hayatın dinamizmini paylaşmakta olduğu somut sonuçlarıyla ortada. Yarışma ‘‘Beton güzeldir sertliği romantikleştirilebilir, işlevseldir çağdaşlığı temsil edebilecek bütün dönüşümleri göstermiş ve gösterebilecek performansı sergilemektedir, biçim verilebilir yaratıcılığa olanak tanır. Betonun güzelliği taşıdığı evrensel çizgiyi yakalamakla ortaya çıkabilir. Görülebilmesi için çaba sarf edilmesi gereklidir’’ felsefesinden yola çıkılarak hayata geçirildi.

Beton Güzeldir Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren eserler:

Birincilik Ödülü

Emir Ali Kokal

 

İkincilik Ödülü Üçüncülük Ödülü
Yaman Umut Bilir Emrah İçten

 10 Haziran 2004 - İstanbul


Yukarı Çık