THBB

Türkiye’de, 2019 yılı verilerine göre 67 milyon m3 hazır beton üretilmiştir. Bir transmikserin ortalama 8 – 10 m3 hazır beton taşıdığı ön görülürse yılda yaklaşık 7,5 milyon sefer yapılarak hazır beton tesliminin gerçekleştirildiği ortaya çıkmaktadır. Bu denli büyük bir organizasyonu mümkün olduğunca hatasız ve en verimli şekilde yürütmek hem üretici hem de kullanıcı  için çok önemlidir.

Ülkemizde yapıların yaklaşık %95’i betonarme olarak inşa edilmekte ve bu yapılarda hazır beton kullanılmaktadır. Betondan beklenen nihai performans, çevresel koşullardan, şantiyedeki uygulamalardan ve işçilikten de etkilenmektedir. Bu nedenle, hazır betonun siparişinde hem üreticinin hem de kullanıcının dikkat etmesi gereken birçok önemli husus vardır.

Hazır betonun siparişi, iş planı içerisinde basit bir süreç gibi gözükse de belli bir bilgi birikimi ve organizasyon becerisi gerektirmektedir. Bu nedenle Birliğimiz hem teklif alma süreçlerinde destekleyici olması hem de beton üreticisi ve kullanıcısının herhangi bir sorun ve gecikme ile karşılaşmaması için “Hazır Betonun Siparişi Rehberi” hazırlamıştır.

Rehberi okumak için buraya tıklayınız.


Yukarı Çık