THBB

THBB “Beton Dayanımının Belirlenmesinde Tahribatsız Yöntemler” eğitim filmi hazırladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), “Beton Dayanımının Belirlenmesinde Tahribatsız Yöntemler” eğitim filmi hazırlayarak ilgiyle izlenen eğitim filmleri serisine bir yenisini daha ekledi.

TOPSİT AŞ - Proceq sponsorluğunda çekilen filmde bilimsel çalışmalar sonucunda geliştirilen cihaz ve ekipmanlarla beton dayanımının tahribatsız bir şekilde belirlenmesi anlatılıyor.

Deprem kuşağında yer alan ülkemizde binaların depreme dayanıklı olarak inşa edilmeleri önem taşıyor. Bir yapının depreme dayanıklı olup olmadığının bilinmesi can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşımakta olup, yapıların durumları uzmanlarca yapılacak bilimsel inceleme ve analizler sonucunda tespit edilebiliyor. Burada öne çıkan unsur ise inceleme ve analizlerin, mümkün olduğunca yapıya en az zarar vererek gerçekleştirilmesidir. Bu noktada tahribatsız test cihazları devreye giriyor. Beton test çekici, demir donatı tespit cihazı ve ultrasonik beton test cihazı gibi ekipmanlarla tahribatsız yöntemler kullanılarak beton dayanımının belirlenmesi sağlanıyor. Filmde tüm bu cihazların kullanım sırası ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgilendirmeler yapılıyor. Son olarak tahribatlı yöntem olan karot alımı ile tamamlanan test süreci sonrası tüm bu testlerin bir bütün hâlinde birbirini destekleyecek şekilde yapılması, yapı hakkında ileriye dönük, ciddi bir rapor düzenlenmesi ve gerekiyorsa iyileştirme projesi yapılmasına imkân verebildiği anlatılıyor. Filmde tek başına hiçbir ölçümün yeterli olmadığı, ancak tüm yöntemlerin bir arada kullanılması ile en doğru ve gerçeğe en yakın sonuçlara ulaşılacağı aktarılıyor. 

THBB tarafından hazırlanan eğitim filmlerinin Türkiye’de bulunan, bütün beton santralleri başta olmak üzere 20.000’den fazla transmikser operatörü ve 5.000’den fazla beton pompa operatörüne ve binlerce laboratuvar personeline THBB ve THBB üyeleri tarafından gösterilmesi hedeflenmektedir. THBB seminerleri ve etkinliklerinde de katılımcılara gösterilecek bu eğitim filmleri, isteyen herkesin her an ulaşabilmesi için ise aynı zamanda THBB’nin www.thbb.org adresindeki web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından paylaşılmaktadır.

Filmi izlemek için burayı tıklayınız.

  

  

 

Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.


Yukarı Çık