THBB

İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında çalışmaları yürütülen “Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi”, MMG 4. AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nde tanıtıldı.

23-24 Ekim 2019 tarihlerinde Lütfi Kırdar Sergi Sarayı’nda düzenlenen MMG 4. AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nde İSTKA standını ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, İSTKA Genel Sekreter Vekili Dr. Fatih Pişkin, İSTKA Proje İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Nesrin Gencer, Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Başkanı Yavuz Işık ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal İSTKA standında tanıtılan “THBB Beton AR-GE ve Teknoloji Danışma Merkezi” hakkında bilgi aldı. 2 gün süren Zirvede Türkiye Hazır Beton Birliğinden Aslı Özbora Tarhan, Dr. Eyüp Eren, Cenk Kılınç ve Arda Işık, Merkezde yapılan çalışmalar ile ilgili katılımcıları ve ziyaretçileri bilgilendirdi. Türkiye Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Aslı Özbora Tarhan, Merkez hakkında NTV’nin sorularını yanıtladı. Merkez hakkındaki haber 24 Ekim 2019 tarihinde NTV haber bültenlerinde yayımlandı.

THBB Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi Projesi hakkında:

Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) Yıldız Teknik Üniversitesi ortaklığı ile sunduğu “Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi” projesine 1 Ekim 2018 tarihinde başlandı. Proje kapsamında, THBB bünyesinde sektörün ve bütün paydaşların ortak kullanımına açık ileri beton araştırmaları yapabilen, yenilikçi ve uzun ömürlü beton üretim teknikleri geliştiren ve sektöre özel, nitelikli ve çevreci beton üretimi konusunda AR-GE ve danışma hizmeti veren bir merkez kurulacak. Proje ile birlikte Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezinde yapılabilecek AR-GE çalışmaları şöyledir: 1) Özel Beton Araştırmaları: Uzun servis ömrüne sahip beton vb. malzeme deneyleri, özel çevresel etkilere karşı dayanıklı betonlar, beton servis ömrü hesaplamaları, 100 yıllık beton tasarımı, dürabiliteye bağlı eş değer beton performansı tasarımları vb. çalışmalar; 2) Çevre: İnşaat yıkıntı atıklarının beton üretiminde yeniden değerlendirilmesi, endüstriyel yanma atıklarının beton üretiminde değerlendirilmesi, taban külleri, endüstriyel cüruflar vb., endüstriyel atık suların ve beton endüstrisi geri kazanım sularının beton üretiminde değerlendirilmesi; 3) Özel Beton Dizayn Çalışmaları: Havayı temizleyen, CO2, NO2 gibi gazları adsorplayan özel beton, harç ve sıvaların geliştirilmesi, kendi kendini iyileştiren beton tasarımlarının geliştirilmesi, antibakteriyel betonlar, harçlar ve sıvalar, hidrofobitesi artırılmış betonlar ve su yalıtımı sağlayan beton tasarımlarının geliştirilmesi, yüksek sıcaklığa dayanıklı beton ve harç tasarımları, tarihî yapıların güçlendirilmesi için özel tamir harçlarının geliştirilmesi vb. çalışmalar yapılabilecek.
Bu çalışmaların yanı sıra, sektör paydaşları ile gerçekleştirilen teknik komite toplantıları ve üniversitelerden öğretim üyelerinin katıldığı danışma kurulu toplantıları ile Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezinde yapılabilecek çalışmaların belirlenmesine başlandı.

 


Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, İSTKA Genel Sekreter Vekili Dr. Fatih Pişkin, İSTKA Proje İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Nesrin Gencer, Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “THBB Beton AR-GE ve Teknoloji Danışma Merkezi” hakkında bilgi aldı.Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Başkanı Yavuz Işık “THBB Beton AR-GE ve Teknoloji Danışma Merkezi” standını ziyaret etti.T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal, “THBB Beton AR-GE ve Teknoloji Danışma Merkezi” hakkında bilgi aldı.Türkiye Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Aslı Özbora Tarhan, Merkezde yapılan çalışmalarla ilgili NTV’ye konuştu.

 


Yukarı Çık